Fülöp, a gólya - Bodrogkeresztúr gólyafészkeiről
Néhány éve a település főutcáját még légkábelek csúfították el, amelyek a térség madaraira folyamatos veszélyt jelentettek. A Bodrog közelsége miatt Bodrogkeresztúr népszerű a gólyák körében, a 12 évig a településen élő Fülöp 2018-ban történt elpusztulása azonban kiemelten is felhívta a figyelmet a légkábelek problémájára.
A híres keresztúri madár Észak-kelet Spanyolországban kelt ki a tojásból, 2003-ban egy olasz madarász gyűrűzte meg fiókaként az Ebro folyó völgyében. Nevét az akkor spanyol trónörökösről, ma királyról kapta. Érdekesség, hogy a Nyugat-európai társai általában a Gibraltári-szoroson átrepülve érik el Afrikát, a magyar gólyák pedig a Boszporusz irányában hagyják el Európát ősszel, Fülöp spanyol létére a Bodrog partján telepedett le, s nem ment onnét el soha többé.
A helyiek szerint Fülöp, amint tavasszal megérezte a gólyák érkezését, kiválasztotta a legszebb fészket, s erőteljes hímként várta, hogy egy tojó mellette landoljon. Válogathatott az üres fészkek között, így két évig a komp közelében lakott, hat évig a helyi iskola kéményén fészkelt, aztán a polgármesteri hivatallal szembeni villanyoszlopra költözött, majd egy magánház előtt talált új otthonra. Tizenkét nyár alatt összesen 34 fiókát repített világgá, de az elköteleződést nem szerette - következetesen mindig gyűrű nélküli gólyahölgyeket választott.
A településen annyira megkedvelték a hűséges gólyát, hogy még futóversenyt is indítottak a tiszteletére. 2018-as balesete éppen ezért a teljes helyi közösséget mélyen érintette.